|
|
|
Dmitrij Stěpanovič Bortňanskij28.10.1751 Hluchiv ÷ 10.10.1825 PetrohradSkladatel Dmitrij Stěpanovič Bortňanskij, který žil v letech 1751-1825, se mohl počítat k těm málo šťastlivcům, jimž se v tehdejším Rusku dostalo vzdělání. Úroveň základního školství a obecné vzdělanosti byla totiž katastrofální. Rusku také chyběla početnější vrstva inteligence, a tak kromě části šlechty na tom byli nejlépe ti, kteří byli připravováni na život v carských službách - kupříkladu absolventi vojenských kadetek a hudebníci.
Právě to byl případ Bortňanského. Už v šesti letech nastoupil do carského pěveckého sboru, o rok později přešel do carské kapely. Z našeho hlediska bychom možná řekli: ''Chudák chlapec, vždyť si vůbec neužil dětství.'' V Rusku to však byla jedna z mála šancí na alespoň jakési zaopatření a vzdělání. Bortňanskij dokonce v sedmnácti letech dostal možnost studovat v Itálii, tuto ''stáž'' financovala jeho dlouholetá zaměstnavatelka carevna Kateřina Veliká.
To se poštěstilo málokomu. V Itálii obstál v mezinárodní konkurenci jako úspěšný autor oper a po svém návratu získal prestižní místo ředitele carského hudebního tělesa. Pro Kateřinu Velikou a bohoslužby na jejím dvoře zkomponoval množství duchovních skladeb - mimo jiné i sbírku pětatřiceti jednosborových koncertů, které zazněly v našem osmidílném cyklu. Hovořili jsme v něm nejen o skladateli, nýbrž i o životě v Rusku za značně rozporuplné vlády carevny Kateřiny Veliké. Dnes si krátce povíme, jak vypadala situace po její smrti (1796) - Bortňanskij přežil Kateřinu téměř o třicet let. Pramen: www.rozhlas.cz, Vladimíra Lukařová
|